لوله APl

فرآیند ساخت لوله API 5L :

کویل های ورق جهت استفاده برای ساخت لوله باید از طریق اکسیژن پایه، کوره الکتریکی و یا کوره باز با ترکیبی از فرآیند پالایش پودر فولاد ساخته شود. برای PSL2، پودر فولادی تزریق شده به درز لوله  باید بر اساس عملکرد ریز ذرات خوب کشت و ذوب شود. کویل یا ورق مورد استفاده برای لوله PSL2 نباید حاوی ترک سطحی و عمقی و ایرادات ریج فولاد های بی کیفیت باشد .

با تغییرات زیادی که در ۴۰ سال اخیر در طراحی لوله های انتقال گاز و نفت حاصل شده ، باعث ایجاد افزایش استفاده از لوله های ضخیم تر ، جهت ایجاد استحکام بیشتر و مقاومت بیشتر در برابر فشار های بالاتر شده است . پس در نتیجه استفاده از لوله API ، میتواند مناسب ترین گزینه برای صنعتگران جهت انتقال نفت و گاز ، و همچنین معاینات پر فشار باشند . در خطوط انتقال نفت و گاز ، مسئله مهمی که حائز اهمیت قرار میگیرد ، اینتفال بیشترین حجم در کوتاه ترین زمین میباشد ، پس بنابراین خطوط لوله های انتقال ، میبایست از استحکام بسیار بالایی برخوردار باشند .

مشخصات لوله API از نظر فنی

این لوله علامت اختصاری به معنای ( American petroleum Institute ) می باشد ، این موسسه بزرگترین و تنها موسسه ملی است که تجهیزات نفتی و گازی ایالت متحده آمریکا را بطور همه جانبه تامین میکند .

این انجمن بیشتر از ۶۲۵ عضو دارد که همگی از شرکت های بزرگ دنیا میباشند و در صنایع تولید و اکتشاف و بازاریابی نفت ، تجارت دریایی و خطوط لوله فعالیت خدمات ارائه میدهند و فعالیت میکنند .

موسسه نفت آمریکا ماموریت دارد که امنیت را در صنعت سراسر برقرار کند تا اطمینان جهانی برای سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز امریکا بالا برود .

خطوط انتقال لوله API ، اغلب به در حالت بدون درز و یا جوشکاری شده بوده ، و در اندازه های ۳ میلیمتر الی ۱٫۴۲ ( از نظر قطر ۰٫۱۲۵ اینچ الی ۵۶اینچ قط خارجی لوله API ) تولید میشوند ، و بیشتر جهت انتقال نقت و گاز مورد استفاده قرار میگیرند  ، لوله API با استاندارد API بوده و در مشخصات ۵L و CSA تولید میشوند ، و بر حسب ksi که به معنی حداق استحکام تسلیم میباشد نام گذاری میشود ، فرایند ساخت آن بطور کلی بدین شکل است که در مرحله جوشکاری لوله های API ، این لوله های در درجه اول به شکل استوانه درامده و درز های طولی آن توسط فرایند جوشکاری های مقاومت الکتریکی ، جوشکاری های ذوبی ، قوسی ، جوشکاری های پیوسته به صورت دو طرفه جوشکاری میشوند

لوله درز مستقیم گازAPI چیست

لوله API  ، لوله های درز مستقیم است که در پروژه های صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار میگیرد ، در مواقعی که گازرسانی به شکل عمده صورت میگیرد ، از لوله های گاز API استفاده میکنند ، دلیل اینکه به این لوله ها API  میگویند ، این است که این لوله ها طبق مشخصات متالوژی انجمن گاز و نفت آمریکا ( American Petroleum  Institute ) ساخته شده است ، بخاطر همین به این لوله ها ، لوله API میگویند .

لوله API درز مستقیم گاز را بیشتر بشناسیم

لوله API ، به دو صورت در بازار وجود دارند ، لوله های درزدار و بدون درز ، روش تولید هرکدام با یکدیگر فرق دارد . لوله های درز مستقیم API را لوله های توکار هم میگویند ، روی این لوله آزمایشهای زیادی انجام میشود تا اطمینان از تحمل فشار ، مقاومت شیمیایی و قدرت آن حاصل شود ، از ویژگی های مهم لوله های گاز ، این است که باید حجم زیادی از گاز را انتقال دهد ، و باید ازقدرت و استحکام زیادی برخوردار باشند ، بر اساس انجمن نفت و گاز آمریکا ، استاندارد هایی مطرح است که باید ویژگی هایی در تمام خطوط تولید لوله API رعایت شود .

توضیحاتی مختصر درباره طریقه جوش لوله API ( درز مستقیم )

در تولید لوله API ، استاندارد هایی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد ، یکی جوشکاری و یکی ملاکهای پذیرش جوش ،

برای جوشکاری  انواع لوله API ، توسط غلطک های مخصوصی ، ورق هایی را به شکل گرد در می آورند و با روشهای خاصی به هم جوش میدهند . برای این لوله ها روش های جوشکاری وجود دارد که عبارتند از : جوشکاری ذوبی ، جوشکاری قوسی زیر پودری دوطرفه ، جوشکاری پیوسته و جوشکاری مقاومت الکتریکی .

در این جوشکاری ها درز میان دو لبه ورق ها را بسته و لوله هایی بصورت استوانه شکل تولید می کنند .

لوله های درز مستقیم API ، چه کاربرد و ویژگی هایی دارند

در صنعت کشتی سازی و خطوط انتقال نفت و گاز ، از لوله API درز مستقیم گاز استفاده میشود ، همچنین در خطوط طولانی نفت و گاز ، بخاطر هزینه پایین و کم ، هم از لوله های درز مستقیم API استفاده میشود . در سیستم های ترش هم از این لوله ها استفاده میشود ، جنس این لوله ها از فولاد کربن – منگنز است ، اما برای اینکه استحکام و مقاومت آن افزایش یابد ، مقدار کمی از عناصر میکرو آلیاژی به آن اضافه میکنند .

مقاومت بالا ، طول نسبی بالا ، چقرمگی شکست بالا ، دمای انتقال شکست نرم به شکست ترد پایین ، از ویژگی های اصلی این لوله ها میباشد .

(برای کسب اطلاعات بیشتر و قیمت کحصولات با کارشناسان با تماس حاصل فرمایید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست
Call Now Button