ناودانی آهن

ناودانی چیست ؟

پروفیلی است که شکل آن به صورت حروف U انگلیسی و خمیده است ، این پروفیل خمیده شکل را در بازار با نام ناودانی می شناسند .

ناودانی به چند روش تولید می شود ؟

به ۲ روش تولید می شود :

 1. روش اول ، روش و نوع پرسی است که با دستگاه پرس این نوع ناودانی تولید می شود و شکل می گیرد .
 2. روش دوم ، روش فابریک است ، در اینجا دیگر از دستگاه پرس استفاده نمی شود  ، و از همان ابتدا به شکل ناودانی در خط تولید ، تولید و خارج می شوند .

مهمترین کاربرد ناودانی در ساختمان سازی

در صنعت ساختمان سازی ، پروفیل ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند ، از جمله پروفایل هایی که در ساختمان سازی و صنعت کاربرد دارد ، ناودانی است ، که در انواع گوناگونی تولید و عرضه می شوند ، در ویژگی ها ، ابعاد و وزن های متفاوت ، بخاطر همین کاربرد آنها هم ، با بهم فرق دارد .

ناودانی به دو دسته تقسیم می شود که این دو دسته عبارتند از :

 • مشبک
 • ساده

در ادامه مطلب ، درباره انواع ناودانی و کاربرد آنها در ساختمان سازی توضیح خواهیم داد ، با مهزیار فولاد صنعت همراه باشید .

ناودانی مشبک

از ورق گرم تولید تولید می شد ، و با سرد یا گرم کردن هم گالوانیزه می شود ، ناودانی مشبک ، در ساخت قفسه های محکم فولادی و در سازه های سبک فولادی و نصب سنگ بصورت خشک کاربرد دارد .

ناودانی UNP

مطابق با استاندارد اروپا ساخته شده می شود ، این ناودانی نسبت به ناودان های دیگر سنگین تر است ، بیشترین استفاده از این ناودان در ساختن پروژه های بزرگ و صنعتی است .

 

کاربرد

این مقطع ، در صنعت هم به صورت تکی و یا جفت وجود دارد ، به صورت جفت آن در استراکچر و یا ساخت و خرپا ، و یا در باد بندها کاربرد دارد ، ولی اگر به شکل تکی از آن در صنعت استفاده شود ، در تیرها کاربرد دارد ، و انواع مختلف آن هم در ماشین آلات صنعتی و استراکچرها و زیرساخت های دریایی ، اسکلت ، و وسایل نقلیه مثل : کامیون ، و ساخت و سازها ، بازسازی و ترمیم بناهای معماری ، کاربرد فراوانی دارد .

دسته بندی ناودانی ها در بازار

به ۲ دسته تقسیم می شوند :

 • ساده
 • مشبک

ساده 

برای تولید از دو روش گرم و سرد گالوانیزه می شود ، و با ورق گرم تولید می شود ، ارتفاع ناودانی ساده ۳۰ تا ۴۰۰ میلی متر است ، ابعاد ناودانی های ساده ۱۶ ، ۱۴ ، ۱۲ ، ۱۰ ، ۸ ، می باشد .

بسته به نیاز مشتری ارتفاع و ابعاد ناودانی ها را می توان تغییر داد ، نادانی های ساده ، بیشترین کاربرد را در مصارف صنعتی و در ساختن پل های باربر و ماشین سازی دارد .

مشبک

از ورق گرم تولید می شود و با سرد یا گرم کردن هم گالوانیزه می شود ، این مقطع مشبک در ساخت قفسه های محکم فولادی و در سازه های سبک فولادی و نصب سنگ بصورت خشک کاربرد دارد .

 

ناودانی

ناودانی آلومینیومی ( در نما )

این آلومینیوم در صنعت بسیار پرکاربرد است ، و مورد مصرف بسیار دارد ، مثلا می توانیم از کاربرد آن برای ساخت در و پنجره برای نماسازی آلومینیومی و برای دکوراسیون و در سازه های ساختمانی نام برد ، در نماهای مدرن زیر سازی ، ناودانی آلومینیومی نقش مهمی دارد ، شالوده اصلی نما همین زیر سازی هاست که به آن استراکچرنما می گویند که بنا به نوع پوشش نما و سیستم نصب مقاطع گوناگونی دارد ، برای تولید این مقطع آلومینیومی که کیفیت عالی داشته باشد ، باید محاسابات مهندسی دقیق باشد و آلیاژ های مخصوصی به کار گرفته شود و عملیات حرارتی انجام شود .

خصوصیات خاص ناودانی آلومینیومی

مقاومت بالایی در مقابل خورندگی دارد ، کم وزن و سبک است ، قابلیت آن را دارد که تغییر شکل داده شود ، انعطاف پذیر است ، کاربرد  های آن در ساخت چارچوب و ساخت شاسی تریلر ها و کشنده ها است . کلا هر موردی که احتیاج به سک وزن بودن و مقاوم بودن در برابر خوردگی در میان باشد ، از این مقطع آلومینیومی استفاده می شود ، ناودانی هایی هستند که در سقف شیروانی ها از آنها استفاده می شود که به آن ناودانی ابرولندنی و یا ناودانی شیروانی جعبه ای می گویند .

ناودانی آبرولندنی

زمانی که برف و باران می بارد ، روی سطح سقف ها آب تجمع می کند ، و این مسئله مشکلات زیادی بوجود می آورد ، در اینجا ضروری است که از ابرولندنی استفاده شود ، ساختار ناودانی آبرولندنی ( UPVC ) است و کاربرد آن ، جمع کردن آبی است که درسقف ها جمع شده و منتقل کردن آن به سقف های شیب دار است ، این کار باعث می شود که رهگذرانی که از زیر سقف گذر می کنند ، خیس نشوند . ابروی لندنی را آبروی مخفی نیز می گویند ، علت آن هم این است که در قسمت نهایی سقف قطعه ای وجود دارد که درون آن آب جمع می شود و از طرف دیگر آن بیرون می رود .

ویژگی های ناودانی آبرولندنی

ساختار ناودانی آبرولندنی ، از اکسید تیتانیوم است ، آبرولندنی هیچ گاه در برابر رطوبت هوا نمی پوسد ، ولی ورق گالوانیزه  با گذر زمان می پوسد ، شیروانی آبرو در مارد زیر استفاده می شود :

 • در سقف شیب دار
 • در سقف ساختمان های شیب دار
 • در آلاچیق سازی
 • در فلاشینگ های قوطی شکل و یا هلالی و …..

ناودانی (UNP)

این ناودانی ، مطابق استاندارد اروپا ساخته می شود ، این مقطع نسبت به ناودان های دیگر سنگین تر است ، و بیشترین استفاده از این ناودانی ، در ساختن پروژه های بزرگ و صنعتی است .

این ناوانی کاربرد دیگری هم دارد ، مثل :

 • تیر ها
 • در باد بند ها
 • خرپا
 • و به صورت قوطی در داخل ستون ها

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست
Call Now Button